Prima pagină   FAQ   Căutare  
Înregistrare  Autentificare
Prima pagină Revelion

La cumpana dintre ani....Reveillon

Revelionul! Cateva sugestii pentru noaptea dintre ani !
http://www.paradisetravel.ro/oferte/craciun_revelion

La cumpana dintre ani....Reveillon

Mesaj necititde bdoinana » 09 Ian 2010, 20:46

Apreciez, in mod deosebit, muntele, pentru ca te invata doua lucruri foarte importante, de care consider ca oricine are nevoie: disciplina si constiinta de sine.
Un Reveillon plin cu zapada, undeva prin Maramures sau prin Muscelele Argesului…. sau in Muntii Carpati, care reprezinta, poate, unul dintre cele mai salbatice si mai bine pastrate secrete ale Romaniei… Carpatii romanesti iti pot taia rasuflarea, fie ca te gandesti la vanatoare, la schi sau la drumetii, fie ca vorbim de Bucegi, de Apuseni sau de Fagaras - supranumiti pe merit Alpii Transilvaniei.

Cel mai frumos Reveillon??....Cred ca toate au o aura speciala, la fel ca fiecare moment din viata unui om. Chiar daca nu realizam, ulterior, ne amintim cu drag si parca avem regrete fiindca nu am profitat din plin de acel moment « unic ». Daca ar fi, insa, sa caracterizez, in cateva cuvinte, cel mai frumos reveillon, as vorbi de acela care a marcat trecerea dintre anii 2008-2009.

Este vorba de un Reveillon petrecut, in tara, …. la Brasov. Era o iarna geroasa si cand am ajuns, dupa o serie de peripetii, de care nici nu mai vreau sa-mi amintesc, in oras era noapte. Ce liniste iti umple sufletul atunci cand becurile si toate decoratiunile sunt aprinse, aproape ca iti vine sa canti si sa alergi prin zapada, care te inconjoara. Acea liniste pe care ti-o da imensul oras. cuprins de zapada, acea ninsoare care te invaluie si acea strangere de mana care te incalzeste,…oare ce iti mai trebuie?

Nimic nu se poate compara cu focul de artificii vazut de pe o partie, cu paharul de sampanie in mana si imbracat gros, fiindca afara este foarte, foarte frig.

Revenind la Brasov, pot spune ca am petrecut un Reveillon de vis si aceasta, mai ales datorita atentiei, pe care gazdele noastre au avut-o pentru fiecare detaliu. Camerele curate, personalul atent si instruit, dar, si discret, in acelasi timp, priceperea, atingand perfectiunea, a bucatarului, toate au concurat la acea stare de bine pe care o asteptam fiecare dintre noi, atunci cand ne aflam in concediu, dar, mai ales, cand participam la evenimente semnificative precum trecerea dintre ani. M-am aflat intr-unul dintre putinele locuri din Romania in care serviciile se ridica la standardele si la calitatea celor practicate in strainatate….. De la personalul politicos pana la parcarea spatioasa.
bdoinana

Re: La cumpana dintre ani....Reveillon

Mesaj necititde gabita_1971 » 09 Ian 2010, 22:59

Am petrecut cel mai minunat revelion din ultimii 10 ani. Am fost un grup destul de numeros: rude de pe alte meleguri,din tara si multi prieteni. Petrecerea era programata sa aiba loc la mine acasa dar surpriza a venit cu trei zile inainte de Craciun din partea unei verisoare care mi-a spus ca la cumpana dintre ani ne vom afla la o cabana la Intorsura Buzaului, pregatirile fiind deja facute. Am fost nespus de fericita, eu iubind enorm muntele. A fost o noapte de vis si mi-as dori ca si anul viitor sa fie la fel.
Va doresc un An Nou cu sanatate si visuri implinite.
gabita_1971

Re: La cumpana dintre ani....Reveillon

Mesaj necititde Bianca » 14 Ian 2010, 15:04

..nu stiu cine nu ar ramane profund sensibilizat la citirea acestor cuvinte...Te felict pentru acest "tablou" si iti multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta atat de frumoasa...aviz amatorilor: dupa cum vedeti avem multe locuri frumoase de vizitat .

Votez pentru Sarbatorile de iarna, personal cred ca sunt cele mai frumoase...si sunt zilele din an care ne readuc la stadiul de copil, de inocenta. Oare ce iti mai trebuie? Probabil doar ca timpul sa ramana in loc ... si ca prezentul sa ramana prezent pentru mai mult de o secunda.

Te mai asteptam...data viitoare poate avem si imagini.... ;;)
Bianca
Moderator

Înapoi la Revelion